Home > Products > Integrated Circuits ICs > MAX1928EUB15+
MAX1928EUB15+
manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description:
IC REG BUCK 1.5V 800MA 10UMAX
Category:
Integrated Circuits ICs
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Synchronous Rectifier:
Yes
Frequency - Switching:
800kHz ~ 1.2MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Input (Min):
2.6V
Function:
Step-Down
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Output Type:
Fixed
Current - Output:
800mA
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Max):
Topology:
Buck
Number Of Outputs:
1
Package:
Tube
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Series:
Supplier Device Package:
10-uMAX/uSOP
Mfr:
Output Configuration:
Positive
Base Product Number:
MAX1928
Introduction
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 800mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)