Home > Products > Integrated Circuits ICs > LTC3405AES6-1.8#TRMPBF
LTC3405AES6-1.8#TRMPBF
manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC REG BUCK 1.8V 300MA TSOT23-6
Category:
Integrated Circuits ICs
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Synchronous Rectifier:
Yes
Frequency - Switching:
1.5MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Voltage - Input (Min):
2.5V
Function:
Step-Down
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Output Type:
Fixed
Current - Output:
300mA
Voltage - Input (Max):
5.5V