Home > Products > Integrated Circuits ICs > TLE4284DV33ATMA1
TLE4284DV33ATMA1
manufacturer:
Infineon Technologies
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-3-11
Category:
Integrated Circuits ICs
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max):
1.4V @ 1A
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Package / Case:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Number Of Regulators:
1
Output Type:
Fixed
Current - Output:
1A
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Max):
Control Features:
Current - Quiescent (Iq):
1.6 MA
Package:
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
PSRR:
65dB (120Hz)