Home > Products > Integrated Circuits ICs > AP7313-12SAG-7
AP7313-12SAG-7
manufacturer:
Diodes Incorporated
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 150MA SOT23
Category:
Integrated Circuits ICs
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Package / Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Number Of Regulators:
1
Output Type:
Fixed
Current - Output:
150mA
Current - Supply (Max):
85 µA
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Max):
Control Features:
Current - Quiescent (Iq):
75 µA
Package:
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
PSRR:
65dB (100Hz)
Series:
Supplier Device Package:
SOT-23-3
Mfr:
Diodes Incorporated
Output Configuration:
Positive
Base Product Number:
AP7313
Introduction
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-3