Home > Products > Integrated Circuits ICs > TC2055-3.3VCTTR
TC2055-3.3VCTTR
manufacturer:
Microchip Technology
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5
Category:
Integrated Circuits ICs
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max):
0.14V @ 100mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Package / Case:
SC-74A, SOT-753
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Number Of Regulators:
1
Output Type:
Fixed
Current - Output:
100mA
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Max):
Control Features:
Enable
Current - Quiescent (Iq):
80 µA
Package:
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
PSRR:
50dB (100kHz)
Series:
Supplier Device Package:
SOT-23-5
Mfr:
Microchip Technology
Output Configuration:
Positive
Base Product Number:
TC2055
Introduction
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-5