Home > Products > Integrated Circuits ICs > MIC29301-3.3WU
MIC29301-3.3WU
manufacturer:
Microchip Technology
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263-5
Category:
Integrated Circuits ICs
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Control Features:
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Number Of Regulators:
1
Package:
Tube
Series:
PSRR:
Mfr:
Microchip Technology
Supplier Device Package:
TO-263-5
Output Type:
Fixed
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 3A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Current - Output:
3A
Voltage - Input (Max):
26V
Package / Case:
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Voltage - Output (Max):
Base Product Number:
MIC29301
Output Configuration:
Positive
Introduction
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-263-5