Home > Products > Integrated Circuits ICs > AP7115-18SEG-7
AP7115-18SEG-7
manufacturer:
Diodes Incorporated
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT353
Category:
Integrated Circuits ICs
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 150mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Package / Case:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Number Of Regulators:
1
Output Type:
Fixed
Current - Output:
150mA
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Max):
Control Features:
Enable
Current - Quiescent (Iq):
80 µA
Package:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
PSRR:
70dB (1kHz)
Series:
Supplier Device Package:
SOT-353
Mfr:
Diodes Incorporated
Output Configuration:
Positive
Base Product Number:
AP7115
Introduction
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-353