Home > Products > Integrated Circuits ICs > LP3991TLX-1.8/NOPB
LP3991TLX-1.8/NOPB
manufacturer:
Texas Instruments
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4DSBGA
Category:
Integrated Circuits ICs
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max):
0.16V @ 300mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Package / Case:
4-WFBGA, DSBGA
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Number Of Regulators:
1
Output Type:
Fixed
Current - Output:
300mA
Current - Supply (Max):
225 µA
Voltage - Input (Max):
4V
Voltage - Output (Max):
Control Features:
Enable
Current - Quiescent (Iq):
100 µA
Package:
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
PSRR:
65dB (1kHz)
Series:
Supplier Device Package:
4-DSBGA (1x1)
Mfr:
Texas Instruments
Output Configuration:
Positive
Base Product Number:
LP3991
Introduction
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-DSBGA (1x1)