Home > Products > Integrated Circuits ICs > MC78M15ACDTRKG
MC78M15ACDTRKG
manufacturer:
onsemi
Description:
IC REG LINEAR 15V 500MA DPAK
Category:
Integrated Circuits ICs
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Control Features:
Voltage - Output (Min/Fixed):
15V
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Number Of Regulators:
1
Package:
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
Series:
PSRR:
70dB (120Hz)
Mfr:
Onsemi
Supplier Device Package:
DPAK
Output Type:
Fixed
Voltage Dropout (Max):
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C
Current - Output:
500mA
Voltage - Input (Max):
35V
Package / Case:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Max):
Base Product Number:
MC78M15
Output Configuration:
Positive
Introduction
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK