Home > Products > Integrated Circuits ICs > NCV571MN12TBG
NCV571MN12TBG
manufacturer:
onsemi
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 150MA 6DFN
Category:
Integrated Circuits ICs
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max):
0.45V @ 10mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Package / Case:
6-VDFN Exposed Pad
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Number Of Regulators:
1
Output Type:
Fixed
Current - Output:
150mA
Current - Supply (Max):
8 µA
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Max):
Control Features:
Enable
Current - Quiescent (Iq):
1 µA
Package:
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
PSRR:
Series:
Automotive, AEC-Q100
Supplier Device Package:
6-DFN (2x2.2)
Mfr:
Onsemi
Output Configuration:
Positive
Base Product Number:
NCV571
Introduction
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-DFN (2x2.2)