Home > Products > Integrated Circuits ICs > NJU7201U32-TE1
NJU7201U32-TE1
manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description:
IC REG LINEAR 3.2V 100MA SOT89-3
Category:
Integrated Circuits ICs
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Control Features:
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.2V
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Number Of Regulators:
1
Package:
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series:
PSRR:
Current - Quiescent (Iq):
30 µA
Output Type:
Fixed
Supplier Device Package:
SOT-89-3
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 20mA
Mfr:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Current - Output:
100mA
Voltage - Input (Max):
12V
Package / Case:
TO-243AA
Protection Features:
Operating Temperature:
-25°C ~ 75°C
Voltage - Output (Max):
Output Configuration:
Positive
Introduction
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-89-3