Home > Products > Integrated Circuits ICs > ADP3339AKCZ-1.8-RL
ADP3339AKCZ-1.8-RL
manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A SOT223-3
Category:
Integrated Circuits ICs
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max):
0.48V @ 1.5A
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case:
TO-261-4, TO-261AA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Number Of Regulators:
1
Output Type:
Fixed
Current - Output:
1.5A
Current - Supply (Max):
40 MA
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Max):
Control Features:
Current - Quiescent (Iq):
200 µA
Package:
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status:
Not For New Designs
Mounting Type:
Surface Mount
PSRR:
Series:
AnyCAP®
Supplier Device Package:
SOT-223-3
Mfr:
Analog Devices Inc.
Output Configuration:
Positive
Base Product Number:
ADP3339
Introduction
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A SOT-223-3