Home > Products > Integrated Circuits ICs > LT3500HMSE#PBF
LT3500HMSE#PBF
manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC REG DL BUCK/LINEAR 16MSOP
Category:
Integrated Circuits ICs
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear + Switching
Number Of Outputs:
2
Product Status:
Active
W/Sequencer:
No
Frequency - Switching:
500kHz ~ 2.4MHz
Package:
Tube
Series:
W/Supervisor:
No
Supplier Device Package:
16-MSOP-EP
Voltage/Current - Output 3:
Voltage/Current - Output 2:
Adjustable, 13mA
Mfr:
Analog Devices Inc.
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Voltage - Supply:
3V ~ 36V
Package / Case:
16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
W/LED Driver:
Mounting Type:
Surface Mount
Voltage/Current - Output 1:
0.8V ~ 38.9V, 2A