Home > Products > Integrated Circuits ICs > S-13R1H28-N4T1U3
S-13R1H28-N4T1U3
manufacturer:
ABLIC Inc.
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SC82AB
Category:
Integrated Circuits ICs
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max):
0.23V @ 100mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case:
SC-82A, SOT-343
Protection Features:
Overcurrent, Reverse Current, Thermal Shutdown
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Number Of Regulators:
1
Output Type:
Fixed
Current - Output:
150mA
Current - Supply (Max):
9 µA
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Max):
Control Features:
Enable
Current - Quiescent (Iq):
1 µA
Package:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Mounting Type:
Surface Mount
PSRR:
70dB (1kHz)
Series:
S-13R1
Supplier Device Package:
SC-82AB
Mfr:
ABLIC Inc.
Output Configuration:
Positive
Base Product Number:
S-13R1
Introduction
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SC-82AB