Home > Products > Integrated Circuits ICs > S-13A1C15-U5T1U3
S-13A1C15-U5T1U3
manufacturer:
ABLIC Inc.
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1A SOT89-5
Category:
Integrated Circuits ICs
Specifications
Category:
Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max):
0.15V @ 300mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case:
SOT-89-5/6
Protection Features:
Inrush Current Limit, Over Current, Thermal Shutdown
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Number Of Regulators:
1
Output Type:
Fixed
Current - Output:
1A
Current - Supply (Max):
90 µA
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Max):
Control Features:
Enable
Current - Quiescent (Iq):
1 µA
Package:
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
PSRR:
65dB (1kHz)
Series:
S-13A1
Supplier Device Package:
SOT-89-5
Mfr:
ABLIC Inc.
Output Configuration:
Positive
Base Product Number:
S-13A1
Introduction
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-89-5